Kurje oči su često pogršno dijagnostikovane kao žuljevi, koje su takođe hiperkeratoze nastale iz povećanog trenja. Kurje oči na nogama su baš kao i žuljevi, zgusnut i čvrst dio kože. Žuljevi se razvijaju kao posledica povećanog pritiska na kožu a kurije oko nastaje iz više razloga. Koštani se javljaju kod neki aktivnosti kao što su teretana i gimnastika, nemaju centralno jezgro koje je se javlja prilikom uklanjanja žuljeva. Žulj se može javiti u predelu kalusa kao i na površini tabana. Kada se leče primarni cilj je da se izvrši debridman i smanje lezije bez prisustva krvi. Cilj obrade jeste da se ukloni keratinsko jezgro i koža oblikuje tako da se smanji trenje. Kod korisnika debridmana u populaciji visokog rizika kao što su dijabetičari može se smanjiti pojava ulceracija i potrebu za hirurškom intervencijom.
Mekano kurje oko je teško tretirati jer je najčešće lokalizovano izmedju 3-4 prsta i izazvano je koštanom prominencijom. Najbolje je nositi udobnu obući i pojačati higijenu stopala kako bi se smanjilo trenje i sprečila infekcija.Primena antifugalnog ili antibakterijskog pudera nakon skidanja kurijeg oka predstavlja meru prevencije od nastanka infekcije.
Uklanjanje ili prilagođavanje mehaničkom stresu koji izaziva obuća je prvi korak u tretiranju ove bolesti. Klijentova svest o stanju i kvalitetu obuće je veoma značajna za prevenciju. Konzervativno tretiranje može se nastaviti kod kuće i sastojati se u manjem debridmanu, dobroj higijeni stopala koristeći meke spejsere ili silikonski rukav koji se može kupiti u većini maloprodajnih objekata.