Šta je gljivična infekcija noktiju?
Gljivična infekcija noktiju ili onihomikoza, najčešće se javlja na nožnim prstima.
Gljivične infekcije noktiju (onychomycosis) su vrlo česte – javljaju se kod skoro trećine Evropljana. Polovina svih problema sa noktima u vezi je sa gljivičnom infekcijom. Gljivična infekcija noktiju zastupljenija je kod muškaraca, a češća je kod starijih osoba.
Javlja se češće na noktima nogu nego na noktima šaka. U oba slučaja, tretman, kao i rezultati analize su slični.
Estetski izgled noktiju kod gljivične infekcije je jako loš. Nokti postaju zadebljani ili bezbojni, mogu požuteti, postati smeđi, kao i narandžasti ili beli. Kao rezultat traume nokti mogu imati crna područja krvarenja ili delove tamno zelene boje kao posedica bakterijske infekcije. Nokti mogu postati krhki. U nekim slučajevima, komadići uništenog nokta skupljaju se ispod zdravog dela nokta i imaju neugodan miris.
Gljivična infekcija nokta ne ugrožava, ali itekako može uticati na kvalitetu života, a ponekad i na radnu sposobnost. Iako su gljivične infekcije u početku bezbolne, a lečenje se započinje prvenstveno iz estetskih razloga, napredovanje bolesti može dovesti do nelagodnosti i bola. Osim toga postaje izvor gljivica koje u kontinuitetu mogu inficirati kožu nogu.
Šta prouzrokuje gljivične infekcije noktiju?
Gljivične infekcije noktiju često dovode do oštećenja nokta, što omogućava gljivicama ili atletskom stopalu da napadnu nokat. Do 30% pacijenata sa gljivičnom infekcijom noktiju ima i infekciju kože. Vruće, znojave noge, nošenje cipela tokom celog dana pružaju idealno toplo i vlažno okruženje za rast gljivica.
Gljivične infekcije su prouzrokovane prvenstveno dermatofitom, ali i Candidom i raznim kvasnicama i plesnima koje uspevaju i razvijaju se u takvim uslovima. Na primer, dermatofit Tricophyton rubrym, odgovoran je za oko 90% svih infekcija noktiju.
Faktori koji povećavaju rizik od infekcije noktiju su:
- oštećenja ili grickanje noktiju
- medicinska stanja kao što su dijabetes, psorijaza ili oslabljeni imuni sistem
- Pušenje
- Generalno loše zdravstevno stanje
- Trauma noktiju – na primer pri trčanju ili loše prilagođena obuća
Ozbiljna medicinska stanja kao što su dijabetes i slaba cirkulacija mogu biti potencijal za pogoršanje stanja, a možda i pojavu sekundarne bakterijske infekcije. Gljivica se može razviti kada su noge duže vreme u toplim, vlažnim cipelama. Drugi način da se noge izlože gljivicama su zajednička upotreba mokrih peškira, nedovoljna higijena stopala, hodanje kontaminiranim podovima, kao i upotreba loše sterilizovane opreme za sečenje noktiju.
Koji su simptomi gljivične infekcije noktiju?
Najčešći simptom gljivične infekcije nokta je zadebljanje i promena boje nokta. Obično nema bolova ni drugih telesnih simptoma. Međutim, ako se ne leči, može doći do upale kože ispod i oko nokta što dovodi do pojave bolova. U slučaju noktiju na rukama kod žena, vidljive su promene kad se odstrani lak ili gel sa noktiju.
Prvi znaci i simptomi gljivičnog oboljenja noktiju najčešće su diskoloracija nokta, tj. promena boje nokta koji postaje beličast, žućkast do sivo smeđ, kao i promene na samom noktu koji postaje zadebljan, iskrivljen i krhk. U početku, može se javiti malo odvajanje nokta od podloge, koža oko noktiju može biti suva, a takođe se mogu pojaviti pukotine ispod noktiju.
Tretiranje gljivične infekcije noktiju
Tretiranje obuhvata primenu preparata, tretmana ili oba istovremeno kako bi se postigli bolji rezultati. Preparati širokog spektra (biološka terapija – kanibal gljivice, prirodni preparati, koncentrovani kolostrum) dokazano su efikasni kod mnogih gljivičnih infekcija. laser koji se svakom klijentu individualno dozira i u potpunosti uništava sve patogene zauzima primat među tretmanima.